Główne punkty projektowania technicznego dotyczące doboru wyłącznika

- 2021-11-16-

Główne punkty projektu inżynierskiego dlaWyłącznik niskiego napięcia
Wyłączniki ramowe są używane głównie do ochrony i obsługi przed przeciążeniem, zwarciem, nadmiernym prądem, utratą napięcia, pod napięciem, uziemieniem, wyciekiem, automatycznym przełączaniem podwójnych źródeł zasilania i rzadkim uruchamianiem silnika.
1) Napięcie znamionowe wyłącznika ramowego nie powinno być niższe od napięcia znamionowego linii;
2) Prąd znamionowy wyłącznika ramowego i prąd znamionowy wyzwalacza nadprądowego nie powinny być mniejsze niż obliczony prąd obwodu;
3) Znamionowa zdolność wyłączania zwarciowego wyłącznika ramowego nie powinna być mniejsza niż duży prąd zwarciowy w linii;
4) Selektywne wyłączniki powietrzne powinny uwzględniać międzystopniową koordynację krótkoterminowej zdolności załączania i wyłączania zwarć oraz zabezpieczeń zwłocznych;
5) Napięcie znamionowe wyzwalacza podnapięciowego wyłącznika ramowego jest równe napięciu znamionowemu linii;
6) W przypadku stosowania do ochrony silnika, przy wyborze wyłącznika należy wziąć pod uwagę prąd rozruchowy silnika i nie powinien on działać w czasie rozruchu;
7) Przy wyborze wyłącznika należy również uwzględnić selektywną koordynację pomiędzy wyłącznikiem, wyłącznikiem i bezpiecznikiem.
Główne punkty projektowania wyłączników
(1) W przypadku współpracy wyłącznika z wyłącznikiem należy wziąć pod uwagę wartość chwilowego zadziałania wyłącznika górnego poziomu, która powinna być większa niż oczekiwany prąd zwarciowy na wyjściu wyłącznika dolnego poziomu . Jeżeli wartość prądu zwarciowego nie różni się zbytnio ze względu na wartość impedancji zwarcia elementów obwodu na dwustopniowym wyłączniku w obudowie, wyłącznik wyższego poziomu może wybrać wyłączenie z krótkim opóźnieniem.
(2) Jeżeli prąd zwarciowy wyłącznika ograniczającego prąd jest większy lub równy wartości ustawienia natychmiastowego wyłączenia, wyłącznik wyłączy się w ciągu kilku milisekund. Dlatego też urządzenia zabezpieczające niższego poziomu nie powinny wykorzystywać wyłącznika w celu osiągnięcia wymagań w zakresie ochrony selektywnej.
(3) Jeżeli wyłącznik zwarciowy ma ustawione opóźnienie, jego zdolność załączania i wyłączania będzie zmniejszona. Dlatego w obwodzie ochrony selektywnej zdolność włączania i wyłączania wyłącznika ramowego z krótkim opóźnieniem powinna spełniać wymagania.
(4) Należy również wziąć pod uwagę, że odwracalna charakterystyka opóźnienia zwarcia wyłącznika górnego poziomu nie powinna przecinać się z krzywą czasu działania wyłącznika powietrznego dolnego poziomu, a charakterystyka zwarcia nie powinna przecinać się chwilowa krzywa charakterystyczna.
(5) Jeżeli wyłącznik automatyczny i bezpiecznik są używane razem, należy wziąć pod uwagę koordynację górnego i dolnego poziomu oraz porównać charakterystykę amperosekundową wyłącznika w ramie z charakterystyką amperosekundową bezpiecznika posiadają selektywność zabezpieczenia w chwili wystąpienia prądu zwarciowego.
Low Voltage Circuit Breaker